Tasarımın her alanın belli hatlar oluşturmak için çalışmalar yapılır. Web tasarımı da içinde belli ana hatlar oluşturmak için bazı çalışmalar yapılmaktadır. Sizlere bu yazımızda ana hatların parçalarından bahsedeceğiz. Kaliteli bir çalışma yapmak için bilmeniz gereken noktalara değinmekteyiz.

Düzen: Web tasarımı süresince, kullanılacak olan metinlerin ve grafiklerin belli bir düzende olması gerekmektedir. Web sitelerinin en önemli hedefi, kullanıcıların aradıkları ve ulaşmak istedikleri bilgiye en kısa süre içinde bulmalarına yardımcı olmaktadır. Bu da tasarımın dengeli olarak hazırlanması ve tutarlılık göstermesi ile alakalıdır. Bütünlüğü ve tutarlılığı düzen içinde olan web tasarımları, kullanıcı dostu olarak isimlendirilir.

Renk: Web tasarımında, renk seçimleri müşteri istek ve amaçları doğrultusunda belirlenir. Renk seçimleri basit bir şekilde yapılabileceği gibi, uyumlu farklı renkler de kullanılarak kişilik ve ya marka ifade edilebilir.

Grafikler: Grafikler, web tasarımı için fotoğraf, logo, simgeler, clipart şeklinde kullanılabilir. Grafikler kullanım kolaylığı açısından görülebilir ve düzgün bir şekilde olmalıdır. Web sayfası ile uyumlu olmayan, sayfanın açılış hızını olumsuz etkileyen grafikler siteyi olumsuz etkiler. Bu nedenle uyumlu bir şekilde yapılandırılmalıdır.

Fontlar:  Bir web sitesinin kalitesini, çeşitli yazı tipleri kullanımı ile arttırmanız mümkündür. Bir çok web sitesi, sadece web-güvenli yazı tipleri olarak bilinen fontları görüntüleyebilir. Bu nedenle font seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

İçerik:  Tasarım ve içerik, metinler ve görseller ile sitenin vereceği mesajı geliştirmek için kullanılabilir. Web siteleri, okuyucularını ve takipçilerini şaşırtmalı ve heveslendirmelidir. Bu sayede okuyucu ve kullanıcı web sitesinde çok daha fazla zaman geçirir. Kullanacağınız metin, her zaman okuyucunun dikkatini çekmeli ve faydalı olmalıdır. İçerik ile ilgili olan anahtar kelimeler barındırmalı, uygun uzunlukta olmalı ve arama motorları için uygun olarak optimize edilmelidir.

HEMEN ARA