İçerik Yönetiminin Önemi

İçerik web sitenize yada bloğunuza girdiğiniz yazılı yada görsel dokümanlardır. SEO açısından içerik altın değerindedir. Çünkü arama motorları sitenizde veya bloğunuzda yayınladığınız içeriklere göre arama yapan kullanıcılara web sitenizi sunmaktadır. Arama motoru robotları içeriklerde geçen herhangi bir cümle yada anahtar kelimeyi indeks yaparak sonuç sıralamasında göstermektedir.

Google arama motoru için bir web sitesinde en önemli şey özgün ve diğer sitelerde olmayan içerik yada dokümanlardır. Çünkü kullanıcıya her zaman olmayanı sunmak ister. Başka bir siteden kopyası olacak şekilde çalıntı olarak alınmış yazı, resim veya belgeyi arama yapan kullanıcıya farklı bir site üzerinden sunmak istemez. O nedenle sonuç sıralamalarında her daim farklı içeriklere sahip siteleri ön planda göstermektedir. Bunun için sürekli algoritma güncellemeleri yapmakta olup kopya içeriğe sahip siteleri yada sayfaları tespit edecek güçlü yazılımlara sahiptir. Kopya içerik üreten siteleri tespit ettiğinde spam olarak algılanmakta olup sonuç sıralamasında ilgili siteleri en son sıralara atmaktadır.

İçerik yönteminin SEO açısından önemi oldukça fazladır. SEO çalışması yapılırken öncelikle çalışma yapılacak sitenin sayfalarında kesinlikle kopya içerik olmadığının kontrolü yapılmalı ve ondan sonra çalışmaya başlanılmalıdır. Çünkü SEO çalışmasıyapılan site arama motorlarınca hızlı indeks alması sağlanan site olacağı için kopya içeriği anında tespit edecek olan arama motoru robotları çalışmaya başlamadan siteyi son sıralara atacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için sitenin ilk yapım aşamasında ve sonradan girilen yazılarda kesinlikle özgün içerik olması gerekir.

İçerik yönetimi konusunda uzman SEO uyumlu makale yazarı tarafından oluşturulmalıdır. Oluşturulan içeriklerin kullanıcı tarafından beğenilmesi için zengin şekilde oluşturulmalıdır. Anlatılan konu yada verilen bilgi ile ilgili tamamlayıcı görseller ve videolu anlatımların olması diğer önemli bir husustur. Sadece düz metinlerden oluşan yazılar okuyucuyu sıkabilmektedir. Ayrıca karmaşık ve okunduğunda anlaşılmayan devrik cümle yapıları kullanıcının siteyi hemen terk etmesine neden olabileceği için bu durum arama motorlarınca hoş karşılanmamaktadır.

Girilen içeriklerin SEO açısından uyumlu olması bir diğer önemli husustur. Hedef kitleye yönelik arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istediğiniz anahtar kelimelerin çok aşırıya kaçmadan metin içerisinde iyi ayarlanması gerekir. Meta tag dediğimiz kod yapıları arama motoru robotlarına sayfa içeriği hakkında bilgiyi vermektedir. Meta tag içinde kullanılan açıklayıcı bilgi ve anahtar kelimeler sayfa içinde kullandığınız içerik ile uyumlu olmalıdır. Uyumlu olmadığı takdirde arama motorları tarafından spam içerik olarak algılanabilmektedir.

İçeriğiniz ne kadar özgün ve zengin olursa arama motorları ile kullanıcılar tarafından o kadar çok beğenilmektedir. Bu durum yapılan SEO çalışması ile etkili sonuç almanızı ve üst sıralara daha hızlı yükselmenizi sağlayacaktır.

HEMEN ARA
Open chat
Powered by